پردیس حضرت معصومه (س) قم

برگزاری جلسه هم اندیشی اساتید پردیس حضرت معصومه(س)

نشست عمومی اساتید دانشگاه فرهنگیان، پردیس حضرت معصومه سلام الله علیها، یکشنبه، 14 اسفند ماه 1401 ساعت 19 تا 21 با حضور مدیر امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان قم برگزار شد. در این نشست، باغبانی سرپرست پردیس ضمن خیر مقدم با چند روایت به بیان اهمیت آموزش پرداخت. سیدنقی موسوی، مدیر امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان هم با اشاره به بندهایی از رساله حقوق امام سجاد علیه السلام، جایگاه معلم را تبیین کرد. ایشان رساله حقوق امام سجاد علیه السلام را منشور 5 صفحه ­ای دانستند که از هیچ حقی فروگذار نکرده و همه را در نظر گرفته است؛ از جمله حق اعضا و جوارح بدن، اموری مثل نماز و روزه و حج، حق نصیحت کننده و نصیحت شونده، همنشین و همسایه، پدر و مادر و فرزند، طلبکار و بدهکار و ... حتی حق کسی که بدی می­کند. ایشان به عبارت امام اشاره کرد که می فرماید یکی از واجب­ترین حقوق، حق آموزش دهنده است: تَخْرُجُ الْحُقُوقُ مِنْکَ إِلَى غَیْرِکَ مِنْ ذَوِی الْحُقُوقِ الْوَاجِبَةِ عَلَیْکَ وَ أَوْجَبُهَا عَلَیْکَ حَقّاً أَئِمَّتُکَ ثُمَّ حُقُوقُ رَعِیَّتِکَ ثُمَّ حُقُوقُ رَحِمِکَ؛ فَهَذِهِ حُقُوقٌ یَتَشَعَّبُ مِنْهَا حُقُوقٌ فَحُقُوقُ أَئِمَّتِکَ ثَلَاثَةٌ أَوْجَبُهَا عَلَیْکَ حَقُّ سَائِسِکَ بِالسُّلْطَانِ ثُمَّ حَقُّ سَائِسِکَ بِالْعِلْمِ. ایشان «سائس بالعلم» را کسی دانستند که در امر آموزش و تعلیم سیاست ورزی نموده و با تدبیر رفتار میکند. کسی که علمی را به دیگری می آموزد و واجب است که حق وی به عنوان پیشوای علمی رعایت شود.

مدیر امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان قم در بخش دیگری از سخنان خود، به ارزشها و تفاوتهای علوم مختلف Gk, Pk, Ck, Pck پرداخت و رسالت اصلی دانشگاه فرهنگیان را فعالیت در عرصه تولید علوم تربیتی موضوعی دانست. در این نشست، معاون آموزشی پردیس هم نکات مهمی در ارتباط با مسائل آموزشی و چالشهایی که اساتید و دانشجویان با آن روبه رو هستند، ذکر کرد.

در بخش دوم نشست، کارگروههای تخصصی دوازده گانه تشکیل شد و اساتید دروس مختلف، پیرامون سرفصلها و مباحث نوین دروس تخصصی خود به تبادل نظر پرداختند.


نظرات کاربران